Close

    Commissioner Successor List

    Succession List Of Divisional Commissioners Kosi
    Sl No Name From To
    1 Sri P.S. Appu 02.10.1972 31.03.1973
    2 Sri K.M. Juweri 01.04.1973 22.02.1974
    3 Sri Shankar Sharan 23.02.1974 01.05.1974
    4 Sri Ishwari Prasad 02.05.1974 19.08.1975
    5 Sri K.M. Juweri 20.09.1975 11.01.1976
    6 Sri K.L. Swani 12.01.1976 30.07.1976
    7 Sri R.R. Prasad 31.10.1976 22.05.1978
    8 Sri C.R. Venkat Raman 23.05.1978 09.06.1979
    9 Sri Mohindra Singh 05.09.1979 05.12.1980
    10 Sri A.Wati Aaw 28.12.1980 03.02.1982
    11 Sri K.K. Saha 03.02.1982 (PM) 30.04.1984
    12 Sri Jiya Lal Arya 30.04.1984 (PM) 17.05.1985
    13 Sri J.M. Lingdoh 18.05.1985 13.09.1985
    14 Sri P.C. Singh 16.09.1985 (AM) 06.12.1985
    15 Sri A.K. Nutan 07.12.1985 (AM) 04.07.1986
    16 Sri B.K. Singh 31.07.1986 11.12.1986
    17 Sri Manoj Kumar Mandan 01.01.1987 06.08.1988
    18 Sri Madan Mohan Singh 07.08.1988 29.08.1990
    19 Sri Anup Mukharjee 30.08.1990 21.10.1990
    20 Sri Chintu Nayak 22.10.1990 21.09.1992
    21 Sri V. Jayshankar 26.10.1992 08.02.1993
    22 Sri A.C. Bishwas 08.02.1993 22.05.1995
    22 Sri A.C. Bishwas 10.07.1995 17.09.1995
    23 Sri. A.C. Ranjan 23.05.1995 10.07.1995
    24 Sri Ashok Kumar Sarkar 18.09.1995 29.05.1996
    25 Sri A.C. Ranjan 30.05.1996 31.10.1996
    26 Sri Ashok Kumar Chauhan 01.11.1996 30.06.1997
    27 Sri A.C. Ranjan 01.07.1997 29.09.1997
    28 Sri Vijay Prkash 29.09.1997 15.06.1998
    29 Sri R.S. Pauddar 15.06.1998 15.11.1999
    30 Sri U.K. Sangma 15.11.1999 26.11.2000
    31 Sri C. Lal Sawta 01.12.2000 16.12.2004
    32 Sri T.K. Ghosh 17.12.2004 30.11.2006
    33 Sri R.K. Khandelwal 08.12.2006 19.12.2006
    34 Sri Sudhir Kumar 20.12.2006 20.03.2007
    35 Sri U.K. Nanda 21.03.2007 02.09.2008
    36 Sri Hemchandra Sirohi 02.09.2008 03.07.2009
    37 Sri Sudhir Kumar (87) 03.07.2009 09.07.2010
    38 Sri Atish Chandra (85) 12.07.2010 17.12.2010
    39 Sri J.R.K. Rao (85) 17.12.2010 14.02.2012
    40 Sri Bimlanand Jha 17.02.212 30.06.2013
    41 Sri Pankaj Kumar 01.07.2013 18.01.2014
    42 Sri Upendra Kumar 18.01.2014 10.06.2014
    43 Sri Ramroop Singh 10.06.2014 31.01.2015
    44 Sri Sudhir Kumar (88) 01.02.2015 13.05.2015
    45 Ms. T. N. Bindhyeshwari 15.06.2015 07.07.2016
    46 Sri Kunwar Jang Bahadur 07.07.2016 31.12.2016
    47 Ms. T.N. bindheshwari 30.01.2017 28.12.2017
    48 Sri Lalan Ji 28.02.2017 31.03.2017
    49 Ms. T.N. bindheshwari 01.04.2017 03.04.2018
    50 Mrs Safina A.N. 05.04.2018 21.02.2019
    51 Sri Asangba Chuba Aao 21.02.2019 11.06.2019
    52 Mrs Safina A.N. 12.06.2019 02.09.2020
    53 Sri K. Senthil Kumar 02.09.2020 17.10.2020
    54 Mrs. Safina A.N. 23.10.2020 15.12.2020
    55 Sri K. Senthil Kumar 15.12.2020 01.01.2021
    56 Sri Rahul Ranjan Mahiwal 12.06.2019 02.09.2020
    57 Sri Manish Kumar 02.08.2021 27.08.2021
    58 Sri Rahul Ranjan Mahiwal 31.08.2021 08.04.2022
    59 Sri Gorakh Nath 03.05.2022 till date